„Rzeźba to coś, na co wpadasz kiedy się cofasz, aby zobaczyć obraz”- stwierdzenie Barnetta Newmana, amerykańskiego malarza barwnych płaszczyzn towarzyszyło dzieciom podczas zwiedzania wystawy pt. „Rok rzeźby”. Podczas naszych spotkań, to uczestnicy decydowali, o tym W Którą stronę...? będziemy się przemieszczać, aby obejrzeć prace. Czy w stronę malarstwa, czy w stronę rzeźby? Oglądając wystawę szczególną uwagę zwracaliśmy na różnice między malarstwem a rzeźbą? Te pytania towarzyszyły nam podczas oglądania prac Marka Sobczyka. Była to okazja do pokazania kompozycji trójwymiarowych i przestrzennych wykonanych z różnych materiałów, na przykład ze stali ocynkowanej, z drewna, gipsu i gliny. W zależności od tego, z czego były wykonane zastanawialiśmy się jakie mogły być użyte narzędzia do ich stworzenia.

Natomiast podczas oglądania prac malarskich, dzieci dowiedziały się, na czym maluje się obrazy i jakimi technikami malarskimi. Tempera jajowa, którą jest trudna bo wymaga samodzielnego przygotowania farb ze sproszkowanych pigmentów, które łączy się z żółtkiem jajka rozcieńczonym wodą. Technika ta stosowana jest przez Marka Sobczyka. Farba szybko wysycha i jaśnieje po wyschnięciu, trudno jest dobierać i mieszać kolory, co stało się wytłumaczeniem ograniczonej gamy kolorystycznej obejrzanych prac. Uczestnicy warsztatów zobaczyli również, że na obrazach mogą być również namalowane litery, dlatego podczas pracy twórczej nie zabrakło ich na wspólnie pracy.

 

W zajęciach wzięły udział:

12 lutego dzieci z Przedszkola Montessori,

15 lutego dzieci z Przedszkola Happy days,

18 lutego dzieci z Przedszkola nr 10,

19 lutego dzieci z Przedszkola „ Jacek i Agatka”

20 lutego dzieci z Przedszkola nr 6,

25 lutego dzieci z Przedszkola Happy days,

prowadzenie:Małgorzata Dobrucka

 

 

 

 

 

 

Edukacja w galerii

Prowadzimy działalność edukacyjną w postaci warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz oprowadzań po wystawach. 

Zainteresowanych opiekunów grup zorganizowanych prosimy o kontakt: Małgorzata Dobrucka edukacja@bwazg.pl w celu ustalenia terminu. 

Warsztaty i oprowadzania są bezpłatne.