Image 

Zapraszamy na kolejną odsłonę Asia Live! Wystąpią artyści performansu z Hongkongu i Chin.
24 i 25.05.2017, godzina 18:00
Wstęp wolny

Artyści:
Wang Chuyu (Ch)
Zhou Bin (Ch)
Liu Nanxi (Ch/HK)
Mok Chiu Yu (HK)
To Yeuk (HK)
Sanmu Chan (HK)

Kuratorem wydarzenia jest Waldemar Tatarczuk (Galeria Labirynt, Lublin).
Jest to kolejna prezentacja aktualnego stanu sztuki performance w Azji. Artyści zaprezentują działania i wykłady również w galeriach Labirynt w Lublinie i Arsenał w Białymstoku

 

Chen Shisen (Sanmu Chan) - urodzony w 1963 roku w Pekinie, obecnie mieszka w Hongkongu. W 1986 zajął się performansem oraz wziął udział w Southern Artists Salon i First Experimental Art Exhibition w Guangzhou. Po wydarzeniach na placu Tiananmen w 1989 Chen Shisen zaangażował się w ruchy społeczne, co wywarło wpływ na tematykę jego prac. Performansy Chen Shisena odzwierciedlają opresję wojen i masakr, są refleksą nad kulturą orientalną. Chen Shisen tworzy poezję, grafikę, instalacje. Aktualnie Chen Shisen pracuje jako kurator dla CCCD Arts Space – Green Wave Art w Hongkongu

Liu Nanxi prezentowała swoje performansy podczas wystaw i festiwali między innymi w Hongkongu, Xi'an, Xiamen. Pracowała jako organizatorka i koordynatorka wydarzeń i akcji performatywnych, w tym Inter-via Encounters Between Hong Kong & Taipei’s Performance Artists, Performance Arts Laboratory Project 2014, Embodied Action, Enacted Bodies: Hong Kong International Performance Art Festival. W ostatnich latach współorganizowała projekt wymiany artystycznej pomiędzy Hongkongiem, Republiką Czeską, Słowacją, Węgrami, krajami w których również występowała. Aktualnie Liu Nanxi pracuje jako kuratorka, niezależna pisarka i performerka.

Mok Chiu Yu - absolwent University of Adelaide od 1967 r. W 1980 roku ukończył kurs doradczy w University of Keele. Pracował jako wydawca gazety, nauczyciel (1974 – 1990), od 1990 jako organizator festiwali i pracownik kultury. Był zaangażowany w organizację Disability Arts Hong Kong w latach 1995 – 2004. Był również promotorem i pionierem wielu edukacyjnych i teatralno-społecznościowych metodologii w Hongkongu: Basic Integrated Theatre Arts, Theatre of the Oppressed, Playback Theatre. Mok Chiu Yu był dyrektorem kongresu IDEA 2007 w Hongkongu, który odwiedziło 1 700 edukatorów teatralnych z całego świata. Opublikował When the Big Wind Blows, Fluid Sculpture – the Playback Experience in Hong Kong, Black Sky – Plays of South Asia i Hong Kong Encounters. W 1999 Mok Chiu otrzymał pierwszą nagrodę Drama Achievement Award przyznawaną przez Arts Development Council Hongkongu. Obecnie Mok Chiu Yu jest dyrektorem naczelnym Centre for Community Cultural Development.

To Yeuk - w 1997 r. ukończyła First Institute of Art and Design. Pracuje jako projektantka. W 1996 r. brała udział w serii akcji artystycznych. Od 1998 roku tworzy instalacje i performansy. Pomiędzy 1999, a 2001 rokiem prezentowała swoje prace w Pekinie, również podczas 1st Open Art Platform Performance Art Festival. W latach 2001 – 2012 pracowała jako projektantka, by od lipca 2012 powrócić do performansu. Występowała w Hong Kongu, na festiwalach GUYU w Xi'an, Pekinie, festiwalu Up-On w Chengdu, w Shenzhen i Teipei. Brała również udział w International Performance Art Festival w Hongkongu w 2015 oraz serii rezydencji w Hongkongu, Republice Czeskiej, Węgrzech. Tworzy głównie w odpowiedzi na ruchy społeczne, problemy środowiskowe jak również w celu samoeksploracji.

Wang Chuyu - urodzony w 1974 r. w Shaanxi w Chinach. W 1993 roku ukończył Shaanxi Art Normal College (aktualnie Xi'an Academy of Fine Arts). Od 1994 r. jest zawodowym artystą w Pekinie. Od 1996 roku tworzy głównie performansy. Samodzielnie kuratorował wiele ważnych wystaw i festiwali performansu w Chinach. Niektóre z nich to Dadao Live Art Festival w Pekinie (2003 – 2006), GUYU Action Performance Art Festival w Xi'an (2007 do teraz). Zainicjował serię warsztatów performansu Square Performance Art Workshop w Pekinie (2007 – 2010) i utorował drogę dorocznym warsztatom performansu na Taiwanie (2012 do teraz). Brał udział w wydarzeniach sztuki performansu w Wielkiej Brytanii, Japoni, Taiwanie, Korei, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Niemczech.

Zhou Bin - Urodzony w Xi'an, w Chinach w 1970 r. Jest absolwentem Xi'an Academy of Fine Arts oraz Chang'an University. Pracował w pekińskich wioskach artystycznych Yuanmingyuan i Songzhuang. W 1997 roku przeprowadził się do Chengdu, jednocześnie zwracając się w pełni ku performansowi. Jego prace kładą nacisk na doznania ciała. Performanse Zhou Bina nadają idei formę absolutną. Niezależnie, czy wyrażają zwiewne odczucie, czy przypadkowość życia. Jego prace wychodzą od epistemologicznych i lingwistycznych korzeni performansu, w myśl, że treść jest ważna, ale sposób jej przekazania jeszcze ważniejszy. Język ciała, interakcja mediów, penetracja przestrzeni, spontaniczność i wydarzenie są In medias res, do pełnego wykorzystania.

 

fotodokumentacja: 

Asia Live! performance Wang Chuyu

Asia Live! performance To Yeuk

Asia Live! performance Chen Shisen

Asia Live! performance Mok Chiu Yu

Asia Live! performance Nanxi Liu

Asia Live! performance Zhou Bin

 

Performance Rozmowa przy herbacie

ImageImageImageImage

Image

 

Wykład Mok Chiu Yu

ImageImageImageImage

ImageImageImageImage

ImageImageImage